>

Bölgesel Zayıflama ve Selülit Tedavisi

Bölgesel İncelme

Bölgesel zayıflama, hem kadın hem de erkekler için tercih sebebi olmakla birlikte, bu işlem için pek çok farklı zayıflama yöntemi bulunur. Kişilerin vücut yapılarına ve zayıflamak istedikleri bölgelerine göre farklılık gösteren zayıflama yöntemlerine uzmanlarımız karar vermektedir.
 
Bölgesel incelme, fazla kilolardan şikayetçi olunan bölgelere özel zayıflama tekniğidir. Teknolojinin gelişmesi ve bizlerin günlük hayatımızda teknolojik imkanlardan faydalanma düzeyimizin artmasıyla, günlük olarak gösterdiğimiz efor ve buna bağlı olarak harcadığımız kalorinin azalmasına neden olmuştur. Enerji sağlamak için yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklerin miktarlarının aynı kalması bile orta vadede vücudumuzun bu enerjiyi yağ hücreleri olarak depolamasına neden olabilmekte, bu da toplumun daha fazla kilolu bireyleri haline gelmemizin ana sebeplerinden birisi olabilmektedir.
 
 
Güzellik merkezi bünyesinde bölgesel zayıflamanın yanı sıra selülit önleyici ve azaltıcı farklı yöntemler de bulunmaktadır.
 
Selülit Nedir?
Tanım olarak cildin portakal kabuğu görünümü alması durumuna selülit denir. Portakal kabuğu görüntüsü, derinin altında biriken ve genişleyen yağ hücrelerinin derideki bağ dokusu ile etkileşerek cilt yüzeyine dik uzanan, ‘septa’ denilen lifli bantların deride çöküntüler büzüşmeler yaratması ile oluşur. Genişlemiş yağ hücreleri küçük şişkinlikler oluştururken, sıkı septalar yağ dokusunu büzerek çukurluklara neden olur. Böylece pürüzlü bir görünüm oluşur.
 
Selülit,ergenlik çağından sonra kadınların, gebelik ve emzirme gereksinimlerini karşılamak üzere özellikle bacaklarda, kalçalarda, karında, kollarda ve vücutlarında yağ depolamalarından kaynaklanan doğal bir süreç sonucu gelişmektedir. Sellülit obez, normal kilolu ve hatta zayıf kişilerde de görülebilir. Sellülit ne kadar kilolu olduğunuzla ilgili değildir. Ancak kilo, sellülit problemini arttırmaktadır. Bu nedenle selülit, hemen hemen her kadında az çok vardır ancak erkeklerde nerdeyse hemen hiç selülit görülmez.

Selülitin olası nedenleri:
hormonal değişiklikler
genetik faktörler,
kilo alımı veya kilo kaybı,
sağlıksız beslenme,
hareketsiz yaşam tarzı
sigara kullanımı
dar kıyafetlerin ve çok fazla oturma da selülite neden olabilir
 
Selülit dereceleri nelerdir?
Tespit en iyi ayakta muayene yapılmalıdır. Her iki el ile deriye bastırıp sıkıştırarak selülit ortaya çıkartılabilir.
  • Derece 0;  deri iki parmak arasında sıkıldığında bile ortaya çıkmaz.
  • Derece 1; Ayakta dururken ve yatarken selülit görülmez fakat deri sıkıldığında portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar. Gözle görülür çukurcuklar ve deride hafif sert kabarıklar izlenir.
  • Derece 2; Ayakta dururken sellülit görülür ancak yatarken kaybolur. Deri altında cok sayıda küçük yumrucuklar ve büyük çukurlar vardır.
  • Derece 3; Hem ayakta hemde yatarken selülit görüntüsü vardır. Deri altında dokunulduğunda çok sayıda ağrılı da olabilen sert yumrular ve derin çukurcuklar vardır.
 
Selülit tedavisi nasıl yapılır?
Selülit tedavileri ile yüzde yüz başarı pek mümkün olmasa da oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Öncelikle hasta fazla kilolu ise kontrollü bir kilo verimi teşvik  edilir. Kilolar hızlı verilirse sarkmalar oluşarak selülit görüntüsü kötüleşebilir.
Doku masajı selülit tedavilerinde sık kullanılan bir tedavidir. Kliniğimizde de yer alan G5 cihazı ile masaj uygulaması ritmik ve hızlı titreşimlerle sıkılaşma sağlayarak selülit giderici etkisi olan bir uygulamadır. Kaslarda biriken laktik asit ve ödemin atılmasında ve spazm tedavilerinde de oldukça başarılıdır.
Vücudun her bölgesine uygulanabilen G5 masajı, en çok üst bacak, kalça ve popo bölgesinde tercih edilir. Kişiye özel bir program ile 10-15 seans arasında uygulanır.  Her seans 20-25 dakika sürmektedir. Soğuk lipoliz ve  lenf drenajı gibi diğer zayıflama yöntemleriyle kombine edilerek etki artırılabilir.

Lazer ve radyofrekans sistemleri, mezoterapi, mezolipoliz ve ultrason uygulamaları diğer tedavi seçenekleri arasındadır.

Kriyolipoliz vücudun kalça, karın gibi alanlarında bulunan bölgesel yağ hücrelerini dondurarakyok eder. FDA tarafından onaylanan bu yöntem selülit görünümünü iyileştirmede umut vericidir.
Karboksiterapi cilt altına karbondioksit gazı enjeksiyonu şeklinde uygulanan bir diğer selülit tedavi yöntemidir.
 

Bölgesel incelme, fazla kilolardan şikayetçi olunan bölgelere özel zayıflama tekniğidir.