>

Sonbahar Güzelliği İçin Bakım Önerileri

Sonbahar Güzelliği İçin Bakım Önerileri

Sonbahar, yazdan sonra kendimize gelmek ve kışa hazırlanmak için harika bir geçiş. Tabii her mevsim geçişinde olduğu gibi sonbaharda da cildimizin bakıma ihtiyacı oluyor. Örneğin yazın kullandığınız nemlendirici, soğuk havaların kurutucu etkisine yetmeyecektir. Aynı şekilde metabolizma da değişiklik gösterdiğinden ve bağışıklığı güçlendirmeye ihtiyacımız olduğundan yediklerimiz de farklılaşıyor. Güneş, deniz ve klorlu havuz suyunun saçları yıprattığını zaten biliyoruz, sonbaharda buna saç dökülmeleri de eklenir. Mutlaka siz de bu değişimlerden en az birine rastlıyorsunuz. 

İyi uyuyun

Boşun ‘Güzellik Uykusu’ denmiyor. Eğer cildiniz günün stresinden sonra kendine gelemezse, kırışıklıklara karşı cilt bakımınıza ne kadar harcadığınızın önemini yitirdiği amansız bir savaşa girdiniz demektir. Hasarı düzeltmek için altı ile sekiz saat arasında bir zamana ihtiyacınız var.

Nemlendiricinizi değiştirin

Mevsim sertleşirken, ciltte bariyer görevi görecek ve kurumaya karşı koruyacak kremlere geçiş yapın. Yoğun kıvamlı nemlendiriciler ciltte yağlı bir tabaka yaratır ve bu durum cilt yüzeyinden daha az su kaybetmenizi sağlar. Bu tarz yoğun nemlendiriciler cildinize uygun değilse o halde her cilt tipine uygun yoğun nem veren hafif yapılı bir losyona geçmenin tam zamanı. Tabii krem seçimini yaparken mutlaka bir uzmana danışın. Doğal bir yöntem arıyorsanız Hindistan cevizi yağını bir deneyin derim. Cildinizi bir toprak olarak düşünün, hindistan cevizi yağı yapısı gereği kuru bölgelere doğru hareket eder. Yüzeyi kaplar ve canlandırır. İşte doğal bakım!

Cilt bakımının tam zamanı!

Yazdan sonra yüzümüzde kalan lekeler, yeni çiller ve ince kırışıklıklardan kurtulmanın tam zamanı sonbahar! Cilt bakımınızda retinoik asit içerikli soyucu özelliği olan ürünlerle yenilenmeyi hızlandırmak, C vitaminli serumlarla da matlıkla savaşmak ideal bir seçim olacaktır. Bunun için de yine bir uzman önerisi almak şart tabii. Bildiğiniz üzere yanlış kullanılan kremler cildinizde önemli sorunlara yol açabilir.

Diyet

Bence sonbahar, yeni ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve diyete başlamak için en doğru zaman. Bunun nedenleri arasında elbette yazın enerjisiyle ölçüsünden şaştığımız yemek düzeni var. Üstelik artık çocuklar okula başladı! Biz anneler için zamanında spora gidebilmek ve kendimize vakit ayırmak için ideal bir dönem.

Peeling yapın.

Sağlıklı cilt kendisini doğal olarak tamir eder ancak yazdan sonra doğal olarak bu döngüde bozulmalar olur. Derinin yenilenmesi için en doğru zamandır sonbahar, güneş çok kuvvetli değildir ve cilt yapılan uygulamalara güzel yanıt verir. Evde peeling yaparken cilt tipinize uygun olan bir adet edinin. Hassas ve kuru ciltler ince granüllü bir peeling edinmelisiniz. Yaşınıza göre ise anti-aging etkili bir peeling harika bir seçim olabilir.

Saçlarını da ilgiye ihtiyacı var!

Yazın klor, deniz tuzu gibi birçok etken yüzünden kırılan saç uçlarından kurtulmak şart. Neden mi? Çünkü ölü saç uçları, saçın doğru beslenmesini engelleyerek uzamayı zorlaştırıyor. Beslenemeyen saçta ayrıca kopmalar ve kayıplar başlıyor. O halde ne yapıyoruz uçlardaki gereksiz kısımlardan kurtuluyoruz.
 
Tüm bunların yanı sıra beslenmenize ve yediklerinize de önem vermeyi unutmayın. Fazla kahve ve çay tüketiminden kaçının, onun yerine dozunda bitki çaylarını tercih edin, bol su için ve beslenmenizde probiyotiklere mutlaka yer verin. Beslenme, hava değişiminin cildiniz üzerinde yarattığı etkiyi minimuma indirecektir.

Sonbahar, yazdan sonra kendimize gelmek ve kışa hazırlanmak için harika bir geçiş. Tabii her mevsim geçişinde olduğu gibi sonbaharda da cildimizin bakıma ihtiyacı oluyor