>

Lazerle Damar- Leke Tedavisi

Lazerle Damar- Leke Tedavisi

Lazer (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) sistemleri ile cilt tedavileri çeşitli filtrelerle belirli dalga boylarına ayrılmış ışınların cildimizde bulunan spesifik kromoforlarca (ışın emici madde) emilip o bölgeyi hasarlaması ve yeniden iyileşme sürecini esas alır. Lazer sistemleri çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir
 
Kılcal Damar Tedavisi
Damarlarımızda bulunan hemoglobin damarsal lezyonlar için kromofor (lazer ışını emici madde) görevi görür. Uygulanan bölgedeki damar duvarı emilen lazer ışınının etkisiyle hasarlanır ve ortadan kalkar. 4-5 mm' ye kadar olan ince kılcal damarlar, varis damarları lazer ile tedavi edilebilir.
 
  • Port wine stain (Porto şarabı lekesi)
  • Bacak ve yüzdeki telenjiektaziler
  • Hemanjiomlar
 
Lazer ile tedavi edilebilen vasküler (damarsal) lezyonlardır.
Tedavi süresi lezyonun tipine göre değişir. Sıkça karşılaştığımız bacak ve yüz telenjiektazilerinde tedavi süresi 3-4 seanstır. Seans araları 2 ila 4 hafta arasında değişmektedir. Tedavi sonrasında güneşten koruyucu kullanımı şarttır. Etki kalıcıdır. Kişide sonradan güneş, akne rosacea, fazla alkol alımı, damar yetmezliği gibi nedenlerle oluşan yeni kılcal damarlar lazer etkisinden bağımsızdır.
 
Daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.
 
Leke Tedavisi
Derimizde bulunan melanosit adlı hücrelerimiz, deriye rengini veren melanin adında bir madde sentezler. Bu maddenin miktarı gebelik, guatr hastalıkları gibi hormon düzeyi değişikliği yapan durumlarda, yoğun güneşe maruz kalındığında, ilgili bölgede daha önce var olan hastalıklardan veya yaralanmalardan sonra artabilir ve leke oluşur. Lazer sistemleri özellikle sonradan hücre dışı melanini hedef alarak parçalar, leke devam eden seanslar sonrasında azalır veya kaybolur. Leke için çeşitli lazer sistemleri kullanılabilir.
 
  • Güneş lekeleri (Lentigo, Efelid, Melesma)
  • Gebelik sebebiyle oluşan lekeler (Kloasma)
  • Yaşlılık lekeleri (Seboreik keratoz, Lentigo)
  • Cafe au laix lekeleri (genetik özellikli sütlü kahve rengi lekeler)
  • Port wine stain (Porto şarabı lekesi, doğuştan olan damarsal yapıda koyu pembemsi kırmızı
  • Lekeler)
  • Çeşitli koyu renkli benler (ito nevus, Becker nevus, Ota nevus, Nevus spilus vs)
 
lazerlerle tedavi edilebilen çeşitli lekelerdir.
 
Uygulama öncesi anestezi genellikle gerekmez. Konforlu bir işlemdir.
 
Lazerle leke tedavisinde seans sayısı değişkendir. Lentigo, seboreik keratoz gibi rahatsızlıklar tek seansta tedavi edilebilirken melesma, porto şarabı lekesi gibi rahatsızlıklarda seanslar alınan cevaba göre değişir. Leke cildin ne kadar derinindeyse tedavi o kadar zorlaşmaktadır. Bazı durumlarda leke tamamıyla kaybolmayabilir, sadece renk açılması olabilir.
 
Yeni nesil lazer uygulamalarında yan etki olasılığı oldukça düşüktür. Lazere karşı oluşan cilt hassasiyeti önerilen kremlerle 1-2 günde kaybolur. İşlem sonrası günlerde mutlak güneşten korunma şarttır. Kış ayları leke tedavileri için daha uygun olmakla beraber yaz aylarında da iyi bir güneşten korunma şartıyla leke tedavisi yapılabilir.
 
Daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.
 

 

Lazer sistemleri çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir