>

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen kıl ve tüylerin kalıcı olarak lazer cihazları ile yok edilmesi işlemidir. Son yıllarda gelişen lazer sistemleri ile beraber lazer epilasyona olan talep artmış, sadece kadınların değil erkeklerin de sıkça uygulattığı estetik işlemlerden biri olmuştur.
 
Lazer ışınları ile deri yüzeyine zarar vermeden kıl kökleri hedeflenerek kalıcı olarak hasarlanması amaçlanmaktadır. Yoğun renk pigmenti içeren kıl kökleri, bu pigmentlerle lazer enerjisini emer, o bölgede ani bir ısı artışı oluşur, bu ısı artışı ile yanan kıl kökünden yeniden kıl çıkmaması sağlanır. Kılların büyüme periyodu üçe ayrılır. Özellikle anagen (büyüme) evresindeki kıllar lazer epilasyon işlemi ile haraplanarak kalıcı etki oluşturulur. Kıl köklerinde renk pigmentleri ne kadar koyu renkliyse lazer epilasyon o kadar etkili olur. Siyah kıl ve tüylerde etkinlik üst düzeydeyken sarı, kahve, kızıl tonlarındaki kıllarda etki daha azdır, beyaz kıllarda ise tamamen etkisizdir.
 
Lazer tipi hastanın kıl tipine, cilt rengine, uygulanacak bölgeye, kişinin özel hassasiyetlerine bağlı olarak değişir. Lazer epilasyon amacıyla genellikle 755 nm dalga boyunda ışın üreten Alexandrite lazerler, 810 nm dalga boyunda ışın üreten Diode lazerler ve 1064 nm dalga boyunda ışın üreten ND-YAG lazerler kullanılır. Bazı lazer bu lazerleri kombine halde bünyesinde bulundurabilir. Bu sistemleri bünyesinde bulunduran kliniklerin seçimi hastanın yararına olabilir. Epilasyon amaçlı kullanılan IPL cihazlar ise aslında bir lazer sistemi değildir. Tek bir dalga boyunda değil belli bir aralıkta etki gösterir ve bir çok kromoforu (ışın emici madde) ve farklı derinlikleri hedef alır. Bu yüzden çevre dokuda daha çok hasar oluşturarak yan etkilere neden olabilir. Günümüzde kullanım sıklığı git gide azalmaktadır.
 
Seans sayısı yine cilt rengine, kıl tipine ve uygulanacak bölgeye göre değişir. İşlem fiyatı kullanılan lazer cinsine, yapılacak atım sayısına, ilgili bölgenin büyüklüğüne göre belirlenir. Sağlık bakanlığının onayı ile işlem yapan kliniklerde web üzerinden fiyat verilememesinden ötürü daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.
 
Lazer epilasyon işlemleri günümüzde vasıflı vasıfsız bir çok kişi, işlemi yapmaya yetkisi olmayan pek çok güzellik merkezi ve kuaför tarafından uygulanmaktadır. Fakat sağlık bakanlığının onayının olmadığı yerlerde, uzman doktorlarca gözetim halinde olmadan bu işlemlerin uygulanması istenilmeyen tıbbi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden bakanlığın onayladığı kliniklerde, FDA onaylı cihazlarla, uzman kişiler gözetimince işlemin yapılması sizlerin yararına olacaktır.
 

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen kıl ve tüylerin kalıcı olarak lazer cihazları ile yok edilmesi işlemidir.