>

PRP

Platelet Rich Plazma-Trombositten Zengin Kan Plazması

PRP (Platelet Rich Plazma-Trombositten Zengin Kan Plazması) ve mezoterapi işlemleri bir çeşit enjeksiyon işlemleridir. Çeşitli endikasyonlarda duruma göre ayrı ayrı veya kombine kullanılabilmektedir.

 
PRP işlemi kişinin kendi kanından yaklaşık 10 cc alınıp, özel laboratuar tüplerinde yüksek hızlarda santrifüj edilip trombositlerinin diğer kan hücrelerinden ayrılarak kan plazması ile birlikte kişiye tekrar enjekte edilmesi işlemidir. Trombositlerimiz (halk arasında kan pulcukları olarak da bilinir) bünyesinde çok sayıda büyüme faktörü bulunduran, kanama kontrolünde yer alan özel kan elemanlarımızdır. Santrifüj işlemi ile yüksek kontrastrasyonlarda trombosit içeren kan plazması elde edilir. Elde edilen bu sıvı vücutta saçlı deri, yüz, boyun, göğüs ön bölgesi, kollar, bacaklar gibi değişik lokalizasyonlarda çok farklı amaçlarla kullanılabilir.

Bunlar arasında;
 
  • Saç dökülmesi tedavisi
  • Yüz cildindeki gözeneklerin giderilmesi
  • Güneş lekesi ve gebelikten kalma leke tedavisi (melezma tedavisi)
  • Sivilce izlerinin tedavisi
  • Cilde parlaklık ve sıkılaştırma kazandırma
  • Çatlak tedavisi
  • Çeşitli lazer veya peeling (cilt soyma) uygulamaları sonrası hızlı iyileşme sağlama
     
sayılabilir.
 
İşlem kişinin kanının alınıp işlenmesi ile başlar. Bu sürede ilgili bölgeye antiseptik solüsyonlarla beraber lokal anestezik kremler uygulanır, cilt anestezi sağlanır. Yaklaşık 20-30 dakika süren anestezik krem uygulamasından sonra cilt silinip tekrar antiseptik krem uygulanarak enjeksiyona başlanır. Öncesinde uygulanan dermaroller-dermapen gibi mikro iğneleme yöntemi varsa bu uygulamalardan hemen sonra PRP sıvısı direk masajla bölgeye emdirilerek de uygulanabilir. Yaklaşık 5-10 dakika süren PRP uygulamasından sonra işlem sonlandırılır. Güneşten koruyucu krem tatbik edilir. İşlem sonrası oluşan kızarıklık ve şişlik yaklaşık 2-3 saat sonra son bulur. Seanslar genellikle 2-4 hafta arasında değişir, 6-8 seansa kadar planlama yapılabilir.
 
PRP’nin kişinin kendi ürünün kendisine steril şartlarda tekrar verilmesi işlemi olmasından ötürü herhangi bir bulaşıcı hastalık ve alerjik reaksiyon riski bulunmamaktadır.
 
 
Saç PRP
 
PRP (Platelet Rich Plazma – Trombositten Zengin Kan Plazması) işlemi kişinin kendi kanından yaklaşık 10 cc alınıp, özel laboratuar tüplerinde yüksek hızlarda santrifüj edilip trombositlerinin diğer kan hücrelerinden ayrılarak kan plazması ile birlikte kişiye tekrar enjekte edilmesi işlemidir. Trombositlerimiz (halk arasında kan pulcukları olarak da bilinir) bünyesinde çok sayıda büyüme faktörü bulunduran, kanama kontrolünde yer alan özel kan elemanlarımızdır. Santrifüj işlemi ile yüksek kontrastrasyonlarda trombosit içeren kan plazması elde edilir. Elde edilen bu sıvı vücutta saçlı deri, yüz, boyun, göğüs ön bölgesi, kollar, bacaklar gibi değişik lokalizasyonlarda çok farklı amaçlarla kullanılabilir. Uygulanan yerde büyüme faktörlerinin etkisiyle hızlı bir onarım süreci başlar, bu sebeple sadece dermatoloji değil diş hekimliği ve ortopedi gibi branşlarda da sıkça kullanılan bir yöntemdir.
 
Saçlı deriye uygulanan PRP işlemi ise hem genetik kökenli, hem de stres, hormonal bozukluk, vitamin-element eksikliği nedeniyle oluşan saç dökülmelerinde etkili bir tedavi yöntemidir. Ölmüş saç kökleri canlandırılamamakla beraber hasarlı saç kökleri onarılır, zayıflamış saç kökleri güçlendirilir. Dolayısıyla daha sağlıklı bir saç elde edilir.
 
İşlem 7-14 gün aralarla ortalama 4-6 seans yapılır. İşlem süresi PRP’ nin hazırlanma süreci ile beraber yaklaşık 30 dakikadır. Kişinin kendi kanından elde edildiği için alerji riski yoktur. Saç mezoterapisi işlemi ile beraber kombine edilebilir. İşlem sonrası aynı gün saçların yıkanması önerilmez, saç boyama ve diğer kimyasal işlemler tedavi süresince önerilmez. Hamilelerde, kan sulandırıcı kullananlarda, kan hastalığı olanlarda ve otoimmün hastalığı olanlarda yapılması uygun değildir.
 
Daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.
 

PRP (Platelet Rich Plazma-Trombositten Zengin Kan Plazması) ve mezoterapi işlemleri bir çeşit enjeksiyon işlemleridir.