>

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar derinin üst tabakası sınırında yer olan normalde görülmemesi gereken ince damarların genişlemesi ve yüzeye yaklaşması sonucu izlenebilir hale gelmesi ile oluşur. Yüz ve bacaklarda daha sık görülmekle birlikte vücuttaki her alanda oluşabilir. Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar. Ciltte hassasiyet yaratan kılcal damarlar, kırmızı lekeler ve yüzde kızarıklığa sebep olabilir. Yüzdeki kılcal damarlanma psikoljik ve sosyal olarak da problem oluşturabilir
 
Oluşum Sebepleri;
 
Genetik özellikler
Rozase hastalığı,
Uzun-kronik güneş maruziyeti,
Uzun süre kortizonlu krem kullanımı,
Lupus ve benzeri hastalıklar,
Doğum kontrol hapları ve hormonal tedaviler,
Yaşlanma,
Burun ameliyatları
Bacaklardaki derin damar tıkanıkları
Hareketsizlik, çok ayakta kalma (bacaktakiler için)
 
 
Günümüzde kılcal damar tedavisi lazer ve ışık tedavileriyle etkili ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır. NDYAG Lazer, KTP Lazer ve IPL uygulaması sık kullanılan yöntemler arasındadır.
 
Lazer ışınlarının hedefi kanda bulunan oksihemoglobindir. Kılcal damarların olduğu bölgeye uygulanan lazer ışınları o bölgedeki damarı aşırı ısıtırak hasarlanmasını ve büzüşmesini sağlar. Uygulanacak damarın çapı önem arz eder. Kalın damarlar, daha çok oksihemoglobin taşıdığı için yok olma kalın damarlarda daha kalın olmaktadır.
Bu yöntemler rozasea, flushing (kızarma nöbetleri) gibi şiddetli yüz kızarıklıkları içinde uygulanabilir.
 
Uygulamalar her hastaya özel planlanmalıdır. Cilt tipine, damarın yerleşimine ve kalınlığına bağlı olarak 3-4 hafta ara ile 3-4 seans şeklinde uygulama yapılır. Uygulama öncesi anestezik krem kullanımı acı hissini azaltır. Şiddetli yüz kızarıklığı ve kılcal damarı olan hastalarda tedavi sonrası 3-6 ayda bir seanslar tekrarlanırsa, daha etkili sonuçlar alınır ve hastalığın tekrarlanması engellenebilir.
 
Yapılan çalışmalar lazer ile damar tedavisi uygulamasının etkili ve güvenli olduğunu göstermiştir . Lazer ile kılcal damar tedavisi işleminin yan etkisi çok minimaldir. Uygulama yapılan bölgelerde kabarık, kızarıklık ve bazen küçük kabuklanmalar oluşsa da birkaç gün içinde geçer. İşlem sonrasında uzun süre güneşten koruyucuları düzenli kullanılması gerekir
 

 

Kılcal damarlar derinin üst tabakası sınırında yer olan normalde görülmemesi gereken ince damarların genişlemesi ve yüzeye yaklaşması sonucu izlenebilir hale gelmesi ile oluşur.