>

Focus USG (HIFU)

Yüksek Yoğunlukta Odaklanmış Ultrasonografi - Ameliyatsız Yüz Germe

Yaş ilerledikçe genetik yapı, stres, sigara-alkol alımı, beslenme alışkanlıklarımız, yer çekiminin etkisi gibi nedenlerle cilt altı dokumuzdaki kollajen ve elastin denen bağ doku elemanlarımız zayıflar ve vücudumuzda kırışıklıklar gevşemeler ve sarkmalar oluşur. En çok yüz ve boyunda hissedilen bu belirtilerin geriye döndürülmesi için çok sayıda kozmetik ürün, minimal invaziv kozmetik işlemler (Botox, dolgu uygulamaları, pdo uygulaması vb) ve cerrahi operasyon yöntemleri olmakla beraber son yıllarda geliştirilen HIFU yöntemi ameliyatsız olarak sarkma tedavilerinde ve sıkılaşma amaçlı kullanılabilmektedir.
 
HIFU cihazı yüksek yoğunlukta ses dalgaları üretir. Üretilen bu dalgalar uygun cihaz başlıklarıyla derinin 1.5, 3, 4.5 mm derinliğine gönderilir. Gönderilen dalgalar ilgili bölgedeki kollajen ve elastin üretimini tetikler. Zaman içerisinde ortalama 3 aylık bir sürede artan kollajen ve elastin cildin yukarı çekilmesini sağlayarak sarkmaları azaltır, sıkılaşma sağlar. Ameliyatsız bir gerginlik oluşturulmuş olur.
 
HIFU uygulaması;
 
  • Alın kırışıklıkları
  • Göz çevresi kırışıklıkları
  • Kaş kaldırma
  • Yanak sarkmaları
  • Çene sarkmalar
  • Gıdı sarkmaları
 
gibi durumlarda kullanılabilmektedir.

Aynı seans bunların kombine edilmesi ile tüm yüz ve gıdı tedavisi de mümkündür. Genelde tek seans yeterli olmakla beraber bazen isteğe bağlı olarak tekrarlama yapılabilmektedir.
Uygulama lokal anestezi gerektirmeyen, hemen hemen ağrısız bir uygulamadır. Bazen cildin ince olduğu bölgelerde anlık küçük bir iğne batması hissi olabilir. Ultrason başlığı cilde temas ettirilerek uygulamaya başlanır. Uygulama bölgesinde kontrollü bir ısı artışı oluşturulur ki kollajen ve elaştinin tetiklenmesinde esas olarak bu ısı artışı rol oynar. İşlem, yapılacak bölge veya bölgelere bağlı olarak 20-40 dakika arası sürer. İşlem sonrası kişi günlük aktivitelerine geri dönebilir. Sadece sonraki 3 gün hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlara girmemesi önerilir.
Uygulama sonrası sıkılaşma hücresel düzeyde hemen başlar, bazen hastalar etkiyi ilk anda hissedebilir. Fakat işlemin tam oturmuş haliyle esas etkisi 3 ay sonra gözlemlenir. Sarkma ve gevşemelerin yeni başladığı yaşlar hastaların HIFU için en uygun yaşlarıdır. Genellikle 30-60 yaş arası uygun zamanlardır. Daha geç yaşlarda etki olsa da nispeten daha azdır. Etki yaklaşık 1-2 yıl devam eder.
Yara iyileşmesine engel olan bağ doku hastalığı olanlarda, vücudunda metal stent veya elektronik bir cihaz olanlarda, gebelerde, otoimmün bir hastalığı olanlarda, diyabet (şeker hastalığı) veya epilepsisi olanlarda, kanama bozukluğu ile giden hastalığı olanlarda, uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu olanlarda uygulama yapılamaz.
 
Daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.
 

 

HIFU yöntemi ameliyatsız olarak sarkma tedavilerinde ve sıkılaşma amaçlı kullanılabilmektedir.