>

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?

Egzersiz Yapın.
 
Düzenli yapılan egzersiz, kan dolaşımını hızlandırır, vücuttaki hayati organlara ve deriye daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Egzersizden sonra, yüz bakterilerini besleyecek yağı ve teri dikkatlice yıkamalısınız.
 
Stresten Uzak Kalın.
 
Yorgunluk ve stres, hormonları ve yağ yapımını artırmaktadır. Bu yüzden, olabildiğince stres ve yorgunluktan uzak kalmaya çalışmalısınız.
 
Bol Bol Su İçin.
 
Su, vücut ve cilt hücrelerinin en önemli içeriğidir. Toksinlerin vücuttan kolayca atılması, besinlerin vücudunuzda kolayca taşınması, cildinizin sağlığını korumak için günde 3 litre su içmelisiniz.
 
Uykunuzu Alın.
 
Uyku sırasında, cilt kendini yeniler ve cilt beslenir. Uyku düzeni olan kişilerde, daha az akne problemi oluştuğu bilinmektedir.
 
Aknelerinizi Sıkmayın.
 
Akne içinde yer alan sıvının derinin diğer gözeneklerine ulaşması, akne miktarını çoğaltacaktır. Bu yüzden, aknelerinizi sıkmamalısınız. Akne üzerindeki iltihaplı yarayı veya deriyi koparmamalısınız.
 
Ellerinizi Yıkayın.
 
Ellerinizi sık sık doğru biçimde yıkamaya özen göstermelisiniz. Ek olarak, ders çalışırken, televizyon izlerken veya okurken ellerinizi yüzünüze götürmemeye dikkat etmelisiniz.
 
Yüzünüzü Sabunla Yıkayın.
 
Yüzününüzü, günde iki kez, dermatoloji uzmanınızın tavsiye ettiği sabunla yıkamalısınız. Ayrıca, nemli havluların bakterilerin üremesi için uygun bir alan olmasından dolayı, günlük olarak havlunuzu değiştirmenizi tavsiye ederiz.
 
Saçlarınızı Toplayın.
 
Saçlarınızı, yüzünüze değmeyecek şekilde toplayarak, aknelerinizin saçınız aracılığıyla vücudunuzun ve yüzünüzün diğer bölgelerinie yayılmasını engelleyebilirsiniz.
 
Düzenli Olarak Dermatolog Kontrolüne Gelin.
 
Dermatoloji uzmanı ile denediğiniz tedavi seçeneklerini not aldığınızdan mutlaka emin olmalısınız. Randevularınıza düzenli gelmeli, tedavinizi yarım bırakmamalı ve doktorunuzun oluşturduğu tedavi planına uymalısınız.
 
Akne tedavisinin, doktor kontrolünde, güvenli bir şekilde ve düzenli uygulanması çok önemlidir. Bu yüzden, dermatoloğunuzun önerilerine uygun hareket etmek ve tedavinizi bilinçli bir şekilde sürdürmek, kısa sürede alabileceğiniz verimi maksimize etmenin tek yoludur.

 

Saunalardan ve havalandırması olmayan mutfaklardan uzak durun. Akneleri sıkmayın, üzerindeki deriyi ve iltihaplı kısımları koparmayın.