>

Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Yaş ilerledikçe cilt, yağını ve nemini kaybeder. Kuru cilt yapısına sahip kişilerde cilt kuruluğu adı verilen cilt problemine yaygın bir biçimde rastlanmaktadır. Cilt kuruluğu probleminiz varsa ilk önce bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız ve nemlendirici cilt bakım kremleri losyonları kullanmanız önerilir.
 
 
Eğer hafif bir cilt kuruluğu varsa nemlendirici losyonlar yeterli olacaktır. Özellikle her banyo sonrası bir vücut losyonu ve  vücut yağının mutlaka kullanılması gerekmektedir. Duş esnasında da cildi kurutmayan, ph değeri vücudun ph değerine yakın olan yıkama jelleri ile temizlenmeleri uygun olacaktır.
 
Ergenlik çağında sivilcelenmeler başladığı için kol ve bacaklarda istenilen nemlendiriciye kullanabilirler. Ancak yüz çevresinde kuruluk hissediyorlarsa, yağ içermeyen, sivilce yapmayan, üzerinde “gözenekleri tıkamaz” ibaresi olan nemlendiricileri tercih etmelidirler. Bu sayede sivilcelerin tekrar çıkmasını engellemiş olacaklardır.
 
Ayrıca çay ağacı yağını da deneyebilirsiniz. Nemlendirici etkisinin yanı sıra, çay ağacı yağının antiseptik özelliği de vardır. Cildinizde zarar görmüş yerlere uygulayabilirsiniz.

 

Yaş ilerledikçe cilt, yağını ve nemini kaybeder. Kuru cilt yapısına sahip kişilerde cilt kuruluğu adı verilen cilt problemine yaygın bir biçimde rastlanmaktadır.